Keď dieťatko potrebuje cvičiť

Rehabilitácia bábätiek, ilustračné foto

Päťmesačný Maťko leží na cvičebnom pulte a siaha po hračke. Mamička sa na látkovej bábike učí, ako presne viesť pohyby rúk a nôh, kde držať panvu a plece, aby sa Maťkovi zapojili tie správne svalové partie, ktoré potrebujú zosilnieť. Maťko sa do štyroch mesiacov otáčal iba na jednu stranu, mamičku to znepokojilo a navštívila odborníkov. Teraz spolu pracujú na tom, aby zapojili ďalšie skupiny svalov, ktoré Maťkove pohyby skoordinujú a vyrovnajú.

 

Každé dieťatko prichádza na svet ako osobnosť a aj jeho pohybový vývoj treba posudzovať individuálne. Či sa správne vyvíja v oblasti zmyslového vnímania i motorického vývinu, je dnes už možné veľmi pekne zistiť vďaka včasnej a podrobnej vývinovej diagnostike. Pokiaľ sa rodičom niečo vo vývoji svojho dieťaťa nezdá, je potrebné sa čo najskôr obrátiť na pediatra, ktorý odporučí rehabilitáciu u skúseného fyzioterapeuta.

Terapeut, ku ktorému je dieťatko pediatrom alebo neurológom odporučené, urobí najskôr podrobné vyšetrenie. Počas vyšetrenia zistí, v akom vývojovom štádiu sa dieťa nachádza a o akú kvalitatívnu odchýlku ide. Zameria sa na to, čo dieťa dokáže samé bez pomoci, čo dokáže len s pomocou a čo nedokáže vôbec. Podľa kvality svalového napätia a pohybu potom terapeut stanoví individuálny liečebný plán. 

 

Rehabiltácia bábätiek, ilustračné foto

 

Vojtova metóda alebo Bobath?

 

Čo znamená cvičiť Vojtovku

 

Vojtova metóda je rehabilitačné neurofyziologické cvičenie, určené predovšetkým pre bábätká s podozrením na oneskorený vývoj a predčasniatka. Je to súbor cvičebných techník zostavená MUDr. Václavom Vojtom, kde tlakom na špecifické body je možné stimulovať telo k určitým vrodeným pohybom, pričom dochádza k pozitívnej stimulácii nervových centier a celkovému zlepšeniu mentálnej aktivity. Patrí k najúčinnejším metódam rehabilitácie pri rôznych poruchách nervovo svalovej koordinácie ako potvrdzuje aj 15 ročná prax v rehabilitačnom centre ADELI.

 

Vojtova metóda reflexnej lokomócie vychádza z dvoch základných polôh, reflexného plazenia a reflexného otáčania. Pomocou polohy a aktivity svalov na základe reflexnej odpovede terapeut dokáže spustiť správny pohybový vzor, ktorý potom môže dieťa využiť pri aktívnom pohybe. Čím skôr sa s terapiou začne, tým väčšia je možnosť ovplyvniť schopnosť pohybu. Frekvencia domáceho cvičenia je obyčajne 4 x denne.

Aplikácia Vojtovej metódy závisí od stupňa postihnutia. Platí však, čím skôr sa odchýlka od normálneho vývoja diagnostikuje a zachytí, tým lepšie. Patológia ešte nie je zafixovaná a mozog reaguje rýchlejšie a ľahšie.

 

rehabilitácia bábätiek, ilustračné foto

 

Včasná diagnostika a prevencia predídu mnohým problémom

 

Dnes cvičí Vojtovu metódu mnoho malých bábätiek. Nemusia byť nutne postihnuté, môžu mať len odchýlku od normálneho vývoja. Vtedy je dobré stimulovať systém tak, aby sa predišlo neskorším komplikáciám. Terapeut naučí rodičov v ordinácii základné polohy a zóny, všetko vysvetlí a rodičia potom doma s dieťatkom pravidelne cvičia. Na prvý pohľad to obyčajne vyzerá trochu hrozivo, ale nie je. Stačí pár minút, než sa aktivuje systém. Bábätko samozrejme najprv plače alebo sa zlostí, pretože mu usmerňujeme pohyby – a ono chce mať voľnosť. Niežeby cítilo bolesť.

Tri základné cviky, ktoré majú rôzne modifikácie podľa konkrétnych ťažkostí, by mal rodič cvičiť s dieťaťom 4 x denne a pritom si pamätať konkrétne reakcie. Je to otázka asi ôsmich minút denne. Tým sa budú svalové skupiny dieťaťa aktivovať a posilňovať po celý deň.

Správnu aktiváciu rodič rozozná najčastejšie podľa toho, že dieťatko je po cvičení unavené, lepšie a dlhšie spí. Môže však nastať aj pretrénovanie, väčšinou však u rodičov, ktorí sa až príliš snažia a svoje deti preťažujú aj v normálnom živote. Práve tu menej znamená viac. Vždy je dôležité poradiť sa s terapeutom a spolupracovať.

 

 

rehabilitácia bábätiek, ilustračné foto

Vojtova metóda u dospelých pacientov

 

Vojtova metóda sa využíva aj u dospelých pacientov a má výborné výsledky. U starších pacientov je niekedy ťažké ich vôbec nastaviť do východiskových polôh kvôli rôznym svalovým a väzivovým skráteniam, deformitám kĺbov či bolesti. Niekedy pacient nedokáže ležať ani na bruchu, ale všetko sa dá modifikovať a terapia sa prispôsobí. Často sa stáva, že pacient, ktorý dlhoročne chodí a strieda fyzioterapeutov bez výraznejšieho efektu, zrazu zistí, že práve Vojtova metóda mu pomáha.

 

 

rehabilitácia bábätiek, ilustračné foto

 

Bobath je systém celodennej starostlivosti

 

Metóda manželov Bobathovcov pracuje na inom princípe ako Vojtovka a vychádza z celkového prístupu k dieťaťu. Pri kojencoch sa využíva predovšetkým tzv. handling – teda spôsob nosenia, zdvíhania, prebaľovania, otáčania, ale aj kŕmenia. Ak s dieťatkom správne manipulujeme, dokážeme ovplyvniť jeho držanie tela už od prvých dní. Pracujeme s prenášaním váhy, nastavením do polohy, rotáciami a ďalšími technikami, ktoré dieťaťu umožňujú adekvátne pohyby. Dieťa dokáže túto aktivitu využiť aj neskôr. Terapeut teda neučí dieťa pohyby, ale robí všetko pre to, aby mu umožnil urobiť pohyb čo najsprávnejšie a najľahšie.

 

V handlingu s dieťatkom je potrebné samozrejme pokračovať aj po príchode domov. Frekvencia cvičení doma je záležitosť celodennej starostlivosti – je to vlastne spôsob, ako sa s dieťatkom hrať a starať sa oňho. V rámci Bobath konceptu sa využívajú rôzne pomôcky: valce, lavičky, lopty, špeciálne sedačky, stojany, špeciálna obuv, ortézy a pod. Terapeut ich vyberá podľa hesla: Daj dieťaťu toľko opory, koľko je nutné, ale len toľko, koľko je potrebné. Ak dieťa dostane viac opory ako treba, pripravíme ho o skúsenosť s prácou proti gravitácii.

 

 

rehabilitácia bábätiek, ilustračné foto

 

 

Bobath koncept sa dá dobre aplikovať aj u dospelých pacientov, ktorým pomáha znovu sa postaviť na nohy napríklad po mozgových príhodách alebo ako súčasť terapie ďalších neurologických ochorení.

 

Bobathov koncept aj Vojtovu metódu je možné kombinovať alebo používať súčasne. Treba však mať na mysli, že rehabilitácia nelieči príčinu poškodenia nervového systému, respektíve hybné poruchy, môže ale do veľkej miery pomôcť ich zmierneniu. Rehabilitačné postupy sú  časovo, fyzicky i psychicky náročné ako pre rodiča, tak aj pre dieťa a pri ich indikácii je potrebné citlivo a individuálne posúdiť ich využitie pre každého pacienta.

 

 

rehabilitácia bábätiek, ilustračné foto

 

Výsledky rehabilitačných cvičení sú však viac ako povzbudzujúce. Desiatkam bábätiek a detí, ktoré prešli rehabilitáciou v ADELI BabyMed Centre, sa podarilo odstrániť nesprávne pohybové stereotypy, začali sa otáčať na obe strany, zabránilo sa zležaniam hlavičky, krásne rovnomerne sa rozštvornožkovali, zdvihli hlávku, naučili sa správny úchop, chytiť loptu zapojením oboch rúk a začali objavovať svet. Iné detičky pravidelná práca s logopedičkou naučila správne hltať potravu či vyvodiť hlásku.

Napríklad Adamko, jeden z mnohých malých pacientov,  po dvojtýždňovom pobyte krásne posilnil svaly trupu, krku a tváre a už sa vie bez problémov otočiť za hlasom rodičov, hoci doteraz vôbec nereagoval, akoby nepočul. Vytrvalá a citlivo individuálne nastavená rehabilitácia vedená skúsenými odborníkmi prináša vynikajúce výsledky a mení životy malých pacientov aj ich rodín k lepšiemu.

 

rehabilitácia bábätiek, ilustračné foto

 

Viac informácii o rehabilitácii detí do 2 rokov v ADELI Mediacal Centre si prečítajte TU:

https://sk.adelicenter.eu/neurorehabilitacia/babymed-rehabilitacia-deti-do-2-rokov/

 

rehabilitácia bábätiek, ilustračné foto