VIETE, ČO ZNAMENÁ ADELI?

ADELI oblek na rehabilitáciu v ADELI

ADELI oblek slúži na rehabilitáciu

ADELI je špeciálny terapeutický oblek pre rehabilitáciu pacientov s poruchami pohybu. Stabilizuje držanie tela a končatín pacienta, zoslabuje patologické prejavy, je individuálne nastaviteľný a čo je hlavné, naučené schopnosti zostávajú po skončení rehabilitácie zachované.

 

Prečo však názov ADELI?

Prototyp obleku bol vyvinutý v Rusku v roku 1971 a stal sa prelomom v kozmickej medicíne. Prvé kozmické lety s posádkou museli mať krátky čas letu, aby sa zabránilo negatívnym následkom stavu beztiaže. Po mnohoročnom výskume vyvinuli vedci kozmickej medicíny oblek, ktorý mal konečne umožniť dlhodobý pobyt vo vesmíre. V prvom prototype sa však dalo pohybovať iba s veľkou námahou, a tak o niečo neskôr vynález kvôli knísavému pohybu získal oficiálne pomenovanie podľa istého druhu tučniakov – Adelie Pinguin.

ADELI oblek

Adelie tučniak

Čo tvorí ADELI oblek?

Oblek je v zásade systémom podporných prvkov, pozostávajúci z vypchávok na pleciach, vesty, zo širokého opasku s nohavicami, kolenných vypchávok a topánok. Podporné prvky obleku ADELI sú navzájom pospájané elastickými pásmi. Systém pásov pripomína polohu svalov. Okrem toho obsahuje prvky slúžiace na neuro-rehabilitáciu, na korekciu nôh, držania hlavy a ďalších pohybových funkcií.

ADELI oblek

ADELI oblek

Terapia s ADELI oblekom

Terapia spočíva v jednoduchej, ale efektívnej rehabilitácii. ADELI oblek Je možné využívať pri liečbe širokej vekovej škály pacientov, od 3 rokov až do dôchodkového veku. Využíva sa pri liečbe pohybových porúch, stavov po cievnej mozgovej príhode, porúch držania tela a úrazov a ťažkostí spojených s poškodením centrálnej nervovej sústavy. ADELI oblek sa využíva pri liečbe pacientov s detskou mozgovou obrnou. Liečba je účinná vo viac ako 95 % prípadov a je úspešná aj pri ťažkých formách, kde tradičné terapie dosahujú malú účinnosť.

Prečítajte si viac na: https://sk.adelicenter.eu/neurorehabilitacia/popis-terapii/

ADELI oblek

Rehabilitácia v ADELI obleku

ADELI oblek

Rehabilitácia v ADELI obleku

„Nechceli sme veriť vlastným očiam, keď sa náš dovtedy ležiaci synček Janík prvýkrát posadil. A to ešte nebolo všetko. Za pomoci ADELI obleku a skúsených terapeutov urobil dokonca prvé kroky! A hlavne – začal bojovať!“ Darina, Janíkova mama

ADELI oblek