Natálka Chudadová

Volám sa Natálka a narodila som sa o pár mesiacov skôr, ako ma všetci túžobne čakali. Bola som jedno malé klbko. Krásne, voňavé, ružové a hebké… Do vienka a môjho klbka mi čarovné víly však dali okrem toho všetkého krásneho aj pár problémových uzlíkov. Narodila som sa s viacerými diagnózami: recta anu, malformácia urogenitálu, DMO, kvadruparéza a ďalšie.

Rozmotávať ma začali hneď na tretí deň od môjho príchodu na svet. Vtedy som ako veľká bojovníčka zvládla  8-hodinovú operáciu, ktorá mi zachránila život. Lekári mi provizórne upravili celý urogenitálny trakt, aby sme sa s mojimi rodičmi mohli ďalej pustiť do rozmotávania a uštrikovania môjho sna – že raz budem sama chodiť a stanem sa tanečnicou.

Po 41 dňoch naberania sily v inkubátore nás konečne pustili domov. Sem-tam sa klbko pri rozmotávaní opäť „zauzlilo“ a musela som podstúpiť ešte jednu veľmi vážnu operáciu a zostať ďalšie 2 mesiace v nemocnici. Ale ja som bojovníčka a zvládla som dokonca ďalšiu operáciu. V Čechách uvoľnili moje skrátené šľachy na nožičkách, aby sa môj sen o tanečnici zase o kúsok priblížil. V októbri 2018 sme s maminou odleteli do USA, do mesta Columbus v štáte Ohio. Tu som podstúpila unikátnu a veľmi náročnú 11-hodinovú operáciu – V Nationwide Children’s Hospital mi tím špecialistov zrekonštruoval celú dolnú panvu.

Našťastie som sa rýchlo zotavila a už od marca 2019 môžem naplno cvičiť v ADELI Centre v Piešťanoch. Rehabilitačné pobyty v ADELI mi veľmi pomáhajú, s každým ďalším cvičením sa moje šance na splnené sny zlepšujú. A ja cvičím naozaj usilovne! Verím, že vďaka vašej podpore a usilovnému cvičeniu vám raz všetkým zatancujem a ukážem, ako som to krásne zvládla. 😊

Vaša Natálka

„Natálka je veľmi veselé, na svoj vek nadmieru inteligentné a šikovné dievčatko. Absolvovala v ADELI už niekoľko terapií , čo prinieslo pekné výsledky. Naučila sa samostatne sedieť, pohybovať po štyroch, dokáže si sadnúť na malú stoličku či do vozíčka. Teraz Natálku učíme chodiť za pomoci chodítka – rolátora a treba ju  pochváliť, lebo jej chôdza sa naozaj zlepšuje.“

Katka Rakúsová, fyzioterapeutka ADELI

Ďakujeme, že svojím príspevkom meníte osudy konkrétnych ľudí a dávate im šancu na lepší život.

KAŽDÝ KROK SA POČÍTA

Nadácia ADELI, príbeh Natálky, neurorehabilitácia