Veľká noc v ADELI

Pozývame všetkých malých aj veľkých na Veľkonočný trh do ADELI.

Kedy? V piatok 19. apríla 2019 v kongresovej hale ADELI v čase od 11:00 – 17:30 hod. môžete vidieť ukážku výroby kraslíc, nakúpiť si jarné dekorácie, ozdoby, šúpolienky, háčkované hračky, výrobky z medu, či sviečky a tiež ochutnať veľkonočné špeciality. V sobotu od 16:30 hod. sme pripravili pre najmenších hľadanie vajíčok a na Veľkonočný pondelok ukážku tradičnej veľkonočnej šibačky a oblievačky.

Privítajte jar spolu s nami v ADELI!

Veľkonočná šibačka alebo oblievačka

Tento sviatočný deň sa na Slovensku spája s bohatými tradíciami ako je oblievačka, ktorej charakter a priebeh sa mierne líši podľa oblastí Slovenska. Oblievačka znamená, že chlapci chodia navštíviť dievčatá a ženy v rodine, dievčatá z dediny alebo mesta, spolužiačky aj kamarátky a oblievajú ich vodou a parfumom.

V posledných rokoch už nie je oblievačka tak intenzívna ako v minulosti. Malí chlapci oblievajú vodou zo striekačky alebo zo striekacích pištolí. Ešte stále je ale veľa regiónov, kde najmä na dedinách chodia mládenci oblievať mladé dievčatá na koňoch, s rapkáčmi, vyzdobení stuhami, oblečení v krojoch. Ako odmenu dávajú dievčatá a ženy chlapcom sladkú dobrotu, ovocie alebo kraslicu či peniaze. Mládenci dostávajú pohárik alkoholického nápoja, občerstvenie a kraslicu.

Kraslica je vyfúknuté slepačie vajce, ktoré je dekorované, namaľované alebo ozdobené rôznymi technikami. Kraslice sa vyrábajú tradične doma alebo sa kupujú na trhoch či v obchodoch s dekoráciami.